Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy w Przelewicach
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Uchwała nr 53


UCHWAŁA NR IX/53/2003

RADY GMINY W PRZELEWICACH

z dnia 24 czerwca 2003 r.

w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na terenie gminy Przelewice.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 8, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84, Nr 200, poz. 1683) Rada Gminy w Przelewicach uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości:

  1. przedsiębiorców, którzy zrealizują na terenie gminy Przelewice nowe inwestycje i adaptacje polegające na uruchomieniu działalności produkcyjnej lub usługowej,

  2. przedsiębiorców, którzy poszerzą swoją dotychczasową działalność gospodarczą, poprzez poniesienie nakładów inwestycyjnych na zakup gruntów, wybudowanie nowych budynków, budowli lub ich części, lub poniosą nakłady na uruchomienie nowej działalności produkcyjnej lub usługowej w budynkach lub budowlach będących ich własnością, a dotychczas nie wykorzystywanych do działalności gospodarczej.

2. Zwolnienie, o którym mowa w pkt 1 ppkt 1 i 2 przysługuje na okres:

  1. 1 roku - jeśli w wyniku nowej inwestycji utworzono co najmniej 1 miejsce pracy,

  2. 2 lat - jeśli w wyniku nowej inwestycji utworzono co najmniej 3 miejsc pracy,

  3. 3 lat - jeśli w wyniku nowej inwestycji utworzono co najmniej 7 miejsc pracy,

  4. 4 lat - jeśli w wyniku nowej inwestycji utworzono co najmniej 10 miejsc pracy,

  5. 5 lat - jeśli w wyniku nowej inwestycji utworzono co najmniej 15 miejsc pracy,

  6. 6 lat - jeśli w wyniku nowej inwestycji utworzono co najmniej 20 miejsc pracy.

3. Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli inwestycja spowodowała wzrost zatrudnienia w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia w okresie 3 miesięcy przed dokonaniem inwestycji, przy czym uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.

4. Zwolnienie od podatku przysługuje, jeżeli zwiększony poziom zatrudnienia zostanie utrzymany przez okres zwolnienia.

5. Za nową inwestycję rozumie się inwestycję, którą oddano do użytkowania po 1 stycznia 2003 r.

6. Zwolnienie od podatku obejmuje:

  1. nowo nabyte grunty, nowo wybudowane budynki i budowle przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem rozpoczęcia na nich lub w nich działalności produkcyjnej lub usługowej,

  2. w przypadku uruchomienia działalności produkcyjnej lub usługowej w budynkach lub budowlach będących własnością przedsiębiorcy, a nie wykorzystywanych do działalności produkcyjnej lub usługowej, tylko te budynki i budowle, w których została, w wyniku nowych inwestycji, uruchomiona nowa działalność gospodarcza oraz ta część gruntów, która służy tej działalności.

§ 2. Zwolnienia, o których mowa w § 1 są pomocą publiczną, a jej udzielanie następuje z uwzględnieniem przepisów ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń.

§ 3. Zwolnienia, o których mowa w § 1, przyznaje się na udokumentowany wniosek podatnika, złożony w terminie do 2 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały lub oddania nowej inwestycji do użytku.

§ 4. 1. Do 20 stycznia każdego roku podatkowego podatnik korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedłożyć informację dotyczące:

  1. wielkości poniesionych nakładów inwestycyjnych,

  2. poziomu zatrudnienia,

  3. kosztów zatrudnienia pracowników,

  4. wielkości oraz przeznaczeniu pomocy publicznej uzyskanej przez przedsiębiorcę w ciągu trzech kolejnych lat.

2. W przypadku utraty warunków uprawniających do zwolnienia, podatnik jest zobowiązany powiadomić pisemnie Wójta Gminy Przelewice w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia.

3. Podatnik, o którym mowa w ust. 2 traci prawo do zwolnienia od pierwszego dnia miesiąca, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

4. Podatnik, który nie dopełnił obowiązku określonego w ust. 2 traci prawo do zwolnienia od początku roku podatkowego, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

5. Podatnik, który wprowadził w błąd Wójta Gminy Przelewice co do spełnienia warunków, uprawniających do uzyskania zwolnienia, traci prawo do zwolnienia za cały okres, przez jaki korzystał ze zwolnienia.

6. Podatnicy, o których mowa w ust. 4 i 5 są zobowiązani do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami od zaległości podatkowych.

§ 5. 1. Upoważnia się Wójta Gminy Przelewice do opracowania programu udzielania pomocy regionalnej, uwzględniającego warunki udzielania pomocy przewidziane w niniejszej uchwale oraz w przepisach o pomocy publicznej.

2. Pomoc udzielana na podstawie uchwały zgodnie z warunkami określonymi w programie, o których mowa w ust. 1 nie podlega opiniowaniu w trybie art. 25 ustawy o pomocy publicznej.

§ 6. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Przewodniczący Rady Gminy

Marek Kibała

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Janusz Wójtowicz 21-10-2003 11:20
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 21-10-2003
Ostatnia aktualizacja: - 21-10-2003 11:20