Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy w Przelewicach
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

PROTOKÓŁ Nr XXV/2009 r. z obrad XXV Sesji Rady Gminy w Przelewicach 11 września 2009 roku.


PROTOKÓŁ Nr XXV/ 2009r.

z obrad XXV Sesji Rady Gminy w Przelewicach

11 września 2009r.

 

 

 

Rada Gminy w Przelewicach liczy 15 Radnych, z tego na Sali obrad jest 13 Radnych, co stanowi 86% składu osobowego Rady.

Lista obecności Radnych stanowi załącznik Nr 1 do niniejszego protokołu.

Na wstępie Pan Przewodniczący Rady powitał przybyłych na obrady Sesji Radnych a następnie przedstawił porządek obrad Sesji. Porządek obrad stanowi załącznik Nr 2 do niniejszego protokołu.

 

Do p-ktu 2 porządku:

 

W tym punkcie obrad Pan Wójt Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie zabezpieczenia środków finansowych w budżecie na rok 2010.

 

Pan Wójt - „ przepraszam bardzo za taką formę zwoływania Sesji Nadzwyczajnej, ale jest to jednym z warunków, aby wniosek, który chcemy złożyć skutecznie do regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w rozdaniu „Turystyka, kultura i rewitalizacja” był złożony do 14 września br. Wcześniej mieliśmy taką informację, nie mniej jednak nie byliśmy przygotowani pod względem projektowym, aby z tym wnioskiem wystartować, a mowa tutaj o GOK w Przelewicach, który jest wpisany do WPI, jak również zabezpieczone mamy środki finansowe do realizacji tego zadania. Nie mniej jednak, aby złożyć wniosek oprócz studium wykonalności plus projektu potrzebne jest zabezpieczenie finansowe, czyli tzw. uchwała intencyjna mówiąca o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację tego zadania w 2010 roku. Stąd moja serdeczna prośba do Pana Przewodniczącego i do was Radni, abyśmy się dzisiaj spotkali i przed 14 września próbowali consensus uzyskać co do wyrażenia zgody na uchwałę intencyjną. Oczywiście powiedziałem już, ze zadania to, czyli przywrócenie pierwotnej funkcji GOK w Przelewicach jest wpisane do WPI jak również fakt, iż tym zadaniem zajmowaliśmy się wcześniej. Mówiono o tym, że mieszkańcy na zebraniu wiejskim zdecydowali o tym, ponieważ dla nich priorytetem jest odtworzenie funkcji Gminnego Ośrodka Kultury, ale wiedząc o tym, że możemy na czasie zyskać poprzez to, że byliśmy gotowi do zadania budowa oranżerii z Programu Obszarów Wiejskich zrezygnowano. Powiedziano, dobrze jesteście gotowi wobec tego dajemy wam zielone światło do realizacji tej inwestycji, chociaż nie zapominajmy o inwestycji remont kapitalny GOK. I tak się złożyło, że to rozdanie jest pierwszym rozdaniem w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego w dziale „ Turystyka, kultura, rewitalizacja”. Na to zadanie obliczyliśmy zgodnie z projektem, że będziemy potrzebować 1.031.500 złotych. Jest to już całościowy koszt wykonania tego zadania. Ponieważ gmina jest jedną z gmin z tzw. złym wskaźnikiem ekonomicznym możemy się ubiegać o dofinansowanie do 85% tj. ponad 876 tysięcy. Wkład własny gminy to kwota 155tys.złotych plus ewentualne koszty niekwalifikowane.

Natomiast wśród tych kosztów kwalifikowanych byłby już zakwalifikowany koszt wykonania dokumentacji, która została już zrobiona w drodze procedury przetargowej, która kosztowała 56 tysięcy jak również studium wykonalności, które na dzień dzisiejszy tworzymy i chcemy zdążyć z tym tematem do poniedziałku do godziny 15.30. W związku z tym jest prośba, aby Wysoka Rada podjęła tzw. uchwałę intencyjną o zabezpieczeniu środków finansowych w budżecie na rok 2010 i będą to koszty refundowane, czyli po zakończeniu inwestycji i będziemy odzyskiwać te środki finansowe. Jeżeli wniosek nie przejdzie, to tak jakbyśmy zapomnieli o całej sprawie. Nie będziemy nic uruchamiać. Z chwilą, gdy wniosek przyjdzie, uruchamiamy środki finansowe a czego, to o szczegóły poproszę Panią Skarbnik, żeby nie było niedomówień”.

 

Pani Skarbnik - „ jeżeli chodzi o zabezpieczenie środków finansowych będą one mogły pochodzić z trzech źródeł. Po pierwsze ze środków, które są realizowane ze zwrotów, po drugie z nadwyżki środków na rachunku, bo ciągle jeszcze gmina nimi dysponuje. Było ponad 2 miliony złotych nadwyżki wypracowanej przez ostatnie lata, czyli wprowadzając

środki z nadwyżki do budżetu będzie można finansować to zadanie. Wiadomo, że nie jest to jedyny wniosek z jakim występujemy. Chcę przypomnieć, że występowaliśmy z wnioskiem na bardzo duże kwotowo, bo mianowicie na kanalizację w Jesionowie - 10.500 tysięcy i wówczas, gdyby weszło jeszcze finansowanie tego zadania, trzeba byłoby pomyśleć ewentualnie o jakiś małych dla budżetu, ale byłyby to papiery wartościowe, ale oczywiście przy takim rozsądnym i spokojnym przeanalizowaniu i w jaki sposób tym zarządzać. Praktycznie Pan Wójt całą intencję tej uchwały omówił, ja jedynie poprosiłbym o wprowadzenie takiej małej autopoprawki - w §2 dopisanie „ przyjętym uchwałą Rady Gminy w Przelewicach Nr XXIII/209/2009r.”.

 

Opinię Komisji Budżetowej przedstawił jej Przewodniczący Radny Pan Paweł Paplicki.

 

DYSKUSJA

 

 

Radna Ziarkowska-„ jestem mieszkańcem gminy Przelewice od 40 lat ale życie jakoś tak pokazało, że mogę się na ten temat wypowiedzieć ponieważ mam skalę porównawczą wychowując się i kształcąc w większym środowisku a już jako człowiek dorosły zawodowo pracując na wsi. Szanowni państwo ja uczyłam nie tylko dzieci wasze ale uczyłam was. Dlatego z większym szacunkiem i przyjemnością stwierdzam, że pomaleńku już za mojej kadencji idzie do przodu, wchodzimy w większą cywilizację, patrząc na gimnazjum, na halę sportową, przepraszam, że kolejny raz będę wypominała, jestem silna osobą zniosłam to, że nie dostałam w nim pracy, mimo ze pisałam podania każdego roku. Jednak hala sportowa jest, nikt mi nie powie, że w tej chwili gimnazjum nie jest dostosowane dla uczniów. I proszę państwa ja dam sobie radę z racji swojego zawodu, z racji tej, że rodzinę mam gdzie indziej, ale proszę mi uwierzyć kiedy tutaj żyję, pracuję, robię zakupy nabrałam pokory, bo co się okazuje?. Ci ludzie, którzy nawet nie mogą pojechać autobusem bo okazuje się, że są likwidowane kursy, a jeżeli są to po 10 czy 20 złotych za kurs do Szczecina. Gdzie mają pójść i ta rozrywka to kościół, pięknie zorganizowane pożegnanie lata w Przelewicach, ale kiedy patrzy się na młodzież, która stoi przy kiosku, czy gdzie indziej to aż się prosi, to ja między innymi właśnie tej młodzieży mówiłam, że właśnie ten GOK, ja nie mówię, że tylko dla mieszkańców , ale proszę państwa ten ośrodek jest potrzebny. Powiedziałabym inaczej jest konieczny. I zależy nam na tym żeby nam nie uciekli. A nie daj boże po latach gdyby się okazało, że to co do mnie docierało jest prawdą to ja każdemu spojrzę w oczy i powiem ja mówiłam, ja prosiłam aby ten ośrodek był. Bo są takie głosy po co remontować, sprzedać, wyburzyć, postawić nowe. Tak, ale chwileczkę my reprezentujemy ubożejące społeczeństwo, my reprezentujemy tych ludzi, którzy sami sobie nie dadzą rady. Kiedy w takich Przelewicach mamy aptekę, pocztę, gimnazjum i jeszcze ten GOK gdzie są pomieszczenia dla różnej działalności. Argumenty są tak bardzo przekonywujące , ? dotacji, coś tutaj wypracujemy. Na pewno zrobimy wszystko żeby nasza gmina nie była zadłużona bo wiem, że taka czy inna wieś potrzebuje. Ale jeżeli jest to stolica gminy i jeszcze przez ten rok naszej kadencji możemy zrobić to w imieniu własnym serdecznie proszę spójrzcie na to inaczej”.

 

Radny Halarewicz-„ wychowałem się niedaleko tej sali i słysząc od wielu osób poważnych, wysoko postawionych, biznesmenów, którzy przyjeżdżają do mnie do pracy i się pytają co ja myślę o tej sali. Więc myślę żeby ona istniała, co się stało z dyskoteka to już inna historia. Pan Wójt obiecywał, że nie będzie żadnej dyskoteki tylko będzie GOK z kierownikiem na całą gminę, który będzie prowadził wszystkie sale tak jak i boiska sportowe, że nie będą się martwić iż przed meczem musza wysypać linie tylko będzie to zrobione i na tym to ma polegać. Pan Wójt obiecywał, nie wiem na której to już Sesji, że będzie powołany kierownik GOK-u, który będzie działał na terenie całej gminy, będzie miał wszystkie sale gminne pod sobą. Będzie to kultura wiejska, a nie przepraszam chamskie wyścigi. Do czego dążę?. Są jak się dowiedziałem zbierane w Przelewicach podpisy, zostały te podpisy zebrane, żeby tam się nic nie odbywało bo to przeszkadza mieszkańcom. Wiem to w 100%, ja wiem co mówię. Więc może to dla kogoś jest dziwne mieszkającego w Przelewicach, ale ja wiem o tym pracując w Kłodzinie a mieszkając w Płońsku. Więc proszę państwa ja się tam wychowałem od dziecka przy samej sali, koglem nawet w pokoju tańczyć gdy tam były zabawy. Zabawy były co sobotę i grała orkiestra. Były różne imprezy, zabawy robiło ORMO, Komitet Rodzicielski, KGW, a dzisiaj no wiem, że młodzież może nie jest taka jak kiedyś, ale nie można jej wrzucać do jednego wora. I moje zdanie jest takie aby ten GOK działał, pamiętam jak działał, byłem w ZMW i tak dalej po kolei aż wyszedłem z tych Przelewic na zewnątrz, ale dalej mieszkam w tej gminie. Jestem bardzo za tym żeby to było odnowione. Skoro proszę państwa wyłożyliśmy więcej niż połowę naszych pieniędzy na Orlika w Żukowie ponad 700tys. i chwała. Mnie się wydaje, że róbmy po kolei. Skoro już jest ten GOK, z tego co wiem dach jest naprawiony, zostały tam środki zainwestowane to uważam, że należy działać dalej. Tylko żeby nie było po dzisiejszej sesji mowy, że gmina remontuje po to żeby tam były dyskoteki, bo znowu będą zbierane podpisy. A chcę zaznaczyć, że podpisały się osoby których ja w życiu nie widziałem na zabawie, akurat śmieszne bo z tamtego końca gdzie skręca się na Lucin podpisy negatywne w sprawie uruchomienia GOK-u to dla mnie jest śmieszne. Bo tam gdzie ja mieszkałem przez płot dosłownie i tam nikt nie podpisał, a podpisały osoby, które nigdy nie widziały zabawy bo były pod opiekuńczością mamy pod jej spódnicą i nigdzie przed 25 rokiem życia nie wyszły na zabawę. Ale to jest moja opinia, wychowałem się tam, chodziłem na te zabawy, nie było strasznie, było właściwie fajnie, bo się spotykaliśmy, co sobotę była zabawa. Organizowały je różne organizacje, które wtedy istniały i uważam, że ten GOK należy wyremontować. Należy zacząć od Przelewic jest to wioska największa w gminie, chyba drugą taką będzie Kłodzino. Jest to siedziba gminy tak jak powiedziała Pani Radna maja tu siedzibę różne instytucje więc ten ośrodek kultury powinien być ale pod nadzorem kogoś na etacie. Myślę, że Pan Wójt w przyszłości ten lub jego następca będzie konsekwentnie tego pilnował aby ta sala tak funkcjonowała jak to będzie zaplanowane, aby nie było dyskotek tylko normalny ośrodek kultury. Aby można było w nim robić dożynki, czy jakiś np. bal sylwestrowy, bo naprawdę nie ma gdzie tego zrobić. Także proszę Radnych o przemyślenie. Mówimy o GOK-u w Przelewicach i myślę, że trzeba iść za tym ciosem tak aby resztę miejscowości i te sale które w nich są tak jak w Lucinie, Płońsku aby się nie pozawalały. Mamy przykład w Jesionowie gdzie się zawaliła i to uważam, że z winy poprzedniego Wójta nic poza tym. Wiem, że za jego kadencji z jego winy sala się zawaliła więc nie dopuszczajmy do tego. Robili to nasi rodzice, dziadkowie więc bądźmy ludźmi i odnówmy ten GOK”.

 

Radny Świderski-„ bardzo chwalebne i populistyczne słowa tylko mam do Pani Radnej pytanie ile mamy obiektów publicznych, które utrzymujemy, które mogą pełnić rolę ośrodka kultury. Proszę wymienić. Chciałbym to usłyszeć. Jest to dyskusja więc bardzo proszę”.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ biblioteka na 200 miejsc, pałac na 300 osób”.

 

Radny Świderski-„ tak, oranżeria”.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ całe zaplecze hali gimnastycznej na imprezy nawet na 500 osób”.

 

Radny Świderski-„ i kto to wszystko utrzymuje?”.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ gmina”.

 

Radna Ziarkowska-„ czy mogę teraz odpowiedzieć, bo ja bardzo odpowiedzialnie powiem, przepraszam jeśli kogoś obrażę”.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ nie trzeba nikogo obrażać”.

 

Radna Ziarkowska-„ i dlatego przepraszam gdybym kogoś obraziła. Otóż szanowni państwo moje wykształcenie powoduje, że ja odróżniam co to jest pałac, co to jest hala a co to jest Gminny Ośrodek Kultury. Szanowni państwo szanuję was, pałac to jest pewna grupa ludzi z zewnątrz, ja walczę o tego biednego mieszkańca, tego zagubionego, tego, który bez obawy pójdzie do tego Ośrodka, zobaczy film, kino. A jaka jest różnica miedzy kinem a salą to państwo wiecie. Ale jeszcze raz powtórzę z największym szacunkiem Panie Radny rzeczywiście walczę o interes tego mieszkańca, a więc pewne obiekty są dla danych środowisk, które zarobkują i korzystają ludzie z zewnątrz, a nam z kolei chodzi o to żeby było pewne miejsce dla ludzi stąd nie dla zarobku tylko żeby mogli tu być, uczestniczyć, nawet Sołectwo Przelewice poszło tak daleko, że za te pieniądze kupiono naczynia, stoliki itd. Jest restauracja, ale są również pomieszczenia w GOK-u które można udostępnić”.

 

Radny Świderski-„ ja w takim razie odpowiem. Nie wymieniła Pani jeszcze publicznych szaletów, które też przysługują mieszkańcom , wybudujmy teatr bo go Noe mamy w Przelewicach. Takim tokiem myślenia kierując się to jest to co jeszcze tutaj brakuje. Więc należy to wybudować. Moim zdaniem na obecną chwilę nie stać nas na wybudowanie kolejnego potężnego obiektu. Ten budynek na dzień dzisiejszy jest zabezpieczony i chwała za to tak jak są zabezpieczone obiekty publiczne w pozostałych wioskach. Miały być świetlice środowiskowe i nie ma tak jak np. w Myśliborkach. Zajęcia w świetlicach środowiskowych odbywają się w takich warunkach w jakich się odbywają. Nie będę tego głośno mówił żeby SANEPID nie usłyszał i nie zamknął tego bo będzie jeszcze gorzej. Mamy szkołę, która na krawędzi spełnia określone warunki, bo mówi się, że dobro dziecko, dobro mieszkańców tylko skąd my mamy na to wszystko wziąć pieniądze, a poza tym nie rozumiem hierarchii postępowania. Nadzwyczajna sesja była bodajże w m-cu kwietniu jeżeli się nie mylę gdzie weszła inwestycja na cmentarzu w Przelewicach. Było to na tej sesji gdzie przeznaczono środki finansowe na rozbudowę kaplicy, wymianę polbruku. Nie mamy innych cmentarzy w gminie?., nie mamy innych obiektów użyteczności publicznej?. Zgadzam się co do tego, że centrum jest w Przelewicach, ale to że w Przelewicach ma być 10 obiektów kulturalnych, że ma być wygłaskane, wychuchane a pozostałe miejscowości gminy mają być zaniedbane to jestem temu przeciwny. GOK jest zabezpieczony i niech czeka w kolejce, a co z salami w Lucinie, Płońsku, Kłodzinie itd. Chciałbym sobie zadać trochę trudu gdy już skonczy swoją pracę i sprawdzić ile razy przekopywaliśmy budżet raz uchwalony. To przepraszam bardzo za wyrażenie albo w październiku byliśmy idiotami albo teraz. Skończy się temat GOK-u to będą przedszkola, żłobki bo tego na terenie gminy nie mamy. Będzie znowu sesja tylko w 5 miejscowoćiach. nadzwyczajna, że coś wprowadzamy. Mówiłem swego czasu, że będę za GOK-em pod warunkiem, że w pozostałych miejscowościach będą zadawalające warunki świetlic wiejskich. Na dzień dzisiejszy trochę mnie niepokoi fakt, że tak trochę idzie się od zaplecza”.

 

Radna Ziarkowska-„ odpowiem na pytanie Pana Radnego”.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ proszę nie odpowiadać na pytanie tylko zabrać głos w dyskusji”.

 

Radna Ziarkowska-„ dobrze, powiem inaczej nie tak dawno jako Radni mieliśmy powiedzieć bardzo odpowiedzialnie czy wchodzimy do Unii czy też nie. Weszliśmy, ja głosowałam za tym, wprawdzie jesteśmy szaraczkami ale pomału my widzimy postęp. I to jest ta odpowiedź. Jeżeli chodzi o GOK to chodzi o zabezpieczenie. Swego czasu śmiano się ze mnie gdy mówiłam żeby w Kłodzinie było przedszkole, a jednak ono powstało, dzieci chodziły do niego a następnie do szkoły. Szybko zagospodarowano pomieszczenia Zycie pokazało, że kobiety muszą pracować, że przedszkole to konieczność. Mieliśmy przedszkola, zlikwidowaliśmy je i teraz co o co mamy pretensje. Chwileczkę coś za coś. I dlatego bardzo serdecznie proszę, nie myślimy o sobie , ale o tych pokoleniach, które będą bo to jest do przodu. I Panie Radny w Lucinie jest fajnie, w Jesionowie, ale ja jestem mieszkanką Przelewic i walczę o to, a gdzie jest Radna z Kłodzina Pani Kowalczyk, gdzie są inni Radni. Ja w każdym razie jeszcze raz serdecznie proszę myślmy do przodu, o tych ludziach bo nam nie potrzeba, ale innym ludziom trzeba podać rękę”.

 

Radny Odziomek-„ ja może powiem krótko. Moje zdanie jest takie, że GOK jest potrzebny oczywiście, ale na te warunki, które są to Przelewice są przeinwestowane w stosunku do pozostałych wiosek na terenie gminy. I ja jestem przeciwny.”

 

Radny Turoń-„ ja chciałem tylko powiedzieć Panie Przewodniczący, Panie Wójcie tak jak powiedział Radny Halarewicz Dom Kultury z prawdziwego zdarzenia jest potrzebny, ale na dzień dzisiejszy tak jak Radny Świderski powiedział nie wyobrażam sobie tego, żeby to było budowane. Po prostu chciałem się jeszcze zapytać czy było kalkulowane jakie będą koszty?. To co dowiedziałem się na Komisji Budżetowej projekcie jest zatrudnienie osób, wiadomo również jakie są ceny gazu itd. Czy ktoś policzył ile to będzie kosztowało jeżeli tam ma być zatrudniony dyrektor i inne osoby Pomyślmy perspektywicznie do przodu. Ja na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie tego i będę temu przeciwny”.

 

Radny Halarewicz-„ szanowni radni widzę, że myślicie trochę do tyłu. Jeszcze nic się nie stało, a już myślimy kto będzie dyrektorem, że gaz będzie drogi itd. Oczywiście, że ważna jest kanalizacja Myśliborek, ale za jednej kadencji wszystkiego się nie zrobi. Mnie tylko dziwi, ze szanowni koledzy i koleżanki wyrzucają bóle w tej kwestii dzisiaj. Sala w Jesionowie przewróciła się z winy poprzedniego Wójta bo z tego co wiem w Kłodzinie nie było i nie ma Sali bo jej Wójt nie przejął tylko sprzedano. A teraz jest ruina i należałoby to zabezpieczyć chociaż jest to prywatne.”.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ takiej opcji nie ma”.

 

Radny Halarewicz- „ takiej opcji nie ma, ale jest. Z czyjej to jest winy, że w Kłodzinie oddano piękny pałac, który prosperował. Gdzie było ogrzewanie, że Wójt też z Kłodzina i Radni nie przejęli tego za darmo od Agencji. Za darmo. Agencja wszystko dawała za darmo, a tej kadencji raptem 4-letniej chcemy zrobić wszystko. Tak się nie da. W poprzedniej kadencji nikt nie mówił o przejęciu pałacu w Żukowie, który prosperował znakomicie. Za jeziorem Panie Radny Turoń też była wasza świetlica, która została oddana za długi Panu Mularczykowi. Oczywiście niech Pan Mularczyk to ma. Także taka duża wioska jak Żuków i Karsko została wszystkiego pozbawiona. W tej chwili zostało to trochę zrekompensowane boiskiem”.

 

Radny Turoń-„ jeszcze nie mamy świetlicy”.

 

Radny Halarewicz - „ tam Panie Radny było wszystko. I proszę teraz nie wytykać, ze Karsko nie ma niczego. Tam był Dom Kultury gdzie przyjeżdżały zespoły takie jak np. Budka

Suflera””.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ to, że coś tam się działo to proszę pamiętać, że było to wtedy kiedy istniał Kombinat Rolny”.

 

Radny Halarewicz-„ przepraszam bardzo to już za demokracji został oddany za długi. Dlatego mówię, że w Jesionowie sala się zawaliła, tam oddano za długi, Kłodzino tam też się zawaliło. A Radny Świderski mówi, że w pałacu w Przelewicach jest to czy tamto. Nikt ze zwykłych szaraków nie pójdzie do Pani Dyrektor pograć w szafy bo to jest za drogo. Nikt z nas mieszkańców tam nie pójdzie”.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ a dlaczego?”.

 

Radny Halarewicz -„mówię jeszcze raz, ze w ciągu 4 lat wszystkiego się nie zrobi. Dlaczego nie pamiętamy co robili tamci Wójtowie a chcemy od tego Wójta aby wszystko zrobił”.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ nie w tym rzecz. Jeśli pozwolicie ja też chciałbym w tej dyskusji zabrać głos. Widzę, że ta dyskusja trochę nam umyka, jeżeli sięga się do historii to trzeba ją przybliżyć albo poznać. Jeżeli chodzi o Kłodzino i pałac to był on własnością Agencji i to ona go sprzedawała. Miała prawo sprzedać komu sprzedała i żadna Rada ani Wójt nie mieli nic do powiedzenia i trzeba sięgnąć do tego, a nie mówić, że coś było można czy nie można było. Problem w tej dyskusji zmierza ku jednemu. Te inwestycje, które sa realizowane tak się składa, że są umiejscowione w Przelewicach, ale takie jest składanie wniosków. Gdyby w ramach tej turystyki, kultury i rewitalizacji był złożony np. wniosek na Jesionowo, moje pytanie czy można było złożyć na dom kultury w Jesionowie. Co spowodowało, że składamy na Przelewice, a nie w innej miejscowości Ja zadałem pytanie i proszę o odpowiedź. Bo pytanie zasadnicze dlaczego tu aplikujemy wniosek a nie np. na Jesionowo. Co było takie wyróżniające?”.

 

Pan Wójt-„ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado jestem ogromnie zaniepokojony tym jakie są głosy Radnych. To wydaje się, że należałoby nic nie robić. Powiem tak Panie Radny Świderski o ile sobie przypominam Panie kolego Radny to Pan wnioskował o stworzenie świetlicy środowiskowej po byłej hydroforni w Topolinku. Dobrze sobie przypominam. Z byle czegoś zostało coś zrobione i był Pan zadowolony. Oczywiście trzeba wymagać. Ale to Pan wnioskował i przekonał Radę żeby tak zagłosować. Świetlice działają i proszę nie mówić, że nie działają. Niektóre działają w lepszych warunkach niektóre działają w gorszych warunkach, a w niektórych brakuje nauczycieli, którzy mogliby te zajęcia prowadzić. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dostaje podania, które rozpatruje. W miesiącach wakacyjnych podjąłem decyzję o tym aby wszystkie świetlice działały, nie było chętnych na prowadzenie tych świetlic , działały tylko w 5 miejscowościach. W związku z tym podjęliśmy decyzję wspólnie z Komisją, że zwiększamy częstotliwość pracy tych świetlic w okresie wakacji za większe pieniądze dla tych ludzi. I były prowadzone i ładnie to wszystko wyglądało w Płońsku, Żukowie, Przywodziu, Topolinku i Lubiatowie. Nie wszędzie działały, ale tam gdzie byli chętni tam działały. Pytanie następne dlaczego Pan Marian Świderski podkreśla, że cały czas są zmiany w budżecie. Zmiany w budżecie są podyktowane tylko inwestycjami a więc ścieżkami pomocowymi. Tam gdzie istnieje możliwość wystąpienia o środki finansowe poza budżetowe będziemy zawsze starać się je wykorzystywać. Jestem ogromnie zaniepokojony myśleniem takim, że chcemy zdobyć 876tys.zł na odremontowanie GOK, który będzie przecież służył nam wszystkim. To nie będzie Ośrodek Kultury dla mieszkańców Przelewic i że mieszkaniec Kłodzina nie będzie miał prawa wejść. Wręcz przeciwnie on będzie zapraszany po to żeby tutaj do tego GOK-u dotrzeć. To ma służyć społeczeństwu. Szanowni państwo to nie będzie tak, że nie będzie nadzoru nad innymi świetlicami. Odpowiadając Panu Przewodniczącemu powiem, że prawie jesteśmy gotowi z dokumentacją projektową. Na inne świetlice np. na budowę świetlicy w Jesionowie, mamy w WPI remonty świetlic i nie ma tam konkretnego wskazania czy na Jesionowo wydajemy 1.200tys. aby wybudować tam świetlicę. Przecież w Jesionowie przypominam, że mamy tam przy szkole dobudówkę, która służy mieszkańcom. Mogą się tam spotykać. W porozumieniu z dyrektorem szkoły mogą organizować tam imprezy. Czy ktoś im tego zabroni?. Też maja. Proszę tutaj nie mówić, że się nic nie robi w Żukowie. Ja tylko przypomnę, że 1.330tys. zł tam poszło. To jest mało?”.

 

Radny Król-„ przez 40 lat”.

 

Pan Wójt-„ dobrze niech tak będzie. Odwiert studni 80tys., dalej wybudowanie parkingu, nowa szkoła.”

 

Radny Turoń-„ Panie Wójcie niech Pan nie opowiada takich bzdur”.

 

Pan Wójt-„ ja słuchałem kiedy Pan mówił. 1.100tys. na remont kapitalny Szkoły Podstawowej w Żukowie. To jest mało?. Tego się po prostu nie pamięta, albo się nie chce pamiętać. Ja się tam zastanawiam szanowni państwo Radni jeżeli podejmiecie decyzję na tak to my będziemy robić wszystko nawet w nocy będziemy pracować żeby wniosek skutecznie został złożony. Ale nawet gdy go złożymy skutecznie to nie ma gwarancji, że on przejdzie. Nie ma żadnej gwarancji. Jest 50 na 50, ale jak nie spróbujemy to będziemy mieli do siebie pretensje, że nie wykorzystaliśmy takiej sytuacji, że nie korzystamy z dofinansowania w wysokości 85%. Mam taką cichą nadzieję, że zadowolę wszystkich, że tego i tego brakuje. Cieszę się, że są takie głosy, ale proszę mi wierzyć, że po kolei zrobimy wspólnym pociągnięciem dużo. Jeżeli będą takie rozbieżności, że Wójt stara się o pozyskanie środków finansowych, później oczywiście trzeba będzie utrzymywać ten Ośrodek, bo bez tego się nie da. Do szkoły dokładamy i do innych rzeczy też do dokładamy. Do wszystkiego dokładamy ale trzeba inwestować w gminę. Jeszcze chciałbym was przekonać do jednego zagłosujcie za tym projektem uchwały bardzo was o to proszę. Jeśli nie zagłosujecie ja będę miał rozwiązaną sytuację i mieszkańcom, którzy wnioskowali na zebraniu wiejskim i Rada Sołecka gdzie wnioskowała o przywrócenie Ośrodka do pierwotnego stanu, niech się dzieje to co było czyli kultura. Jeżeli tego nie zagłosujecie to moi pracownicy będą mieli wolny weekend .”

 

Pan Przewodniczący Rady-„ pracownicy są gminni na etacie gminy”.

 

Pan Wójt-„ Panie Przewodniczący ma Pan rację ale jeszcze jedno. Zabezpieczony jest dach. Ja nie chciałbym sobie wyobrazić takiej sytuacji, że w niedługim czasie na Sesji ktoś z Radnych powie dlaczego Panie Wójcie nic w GOK się nie dzieje i co ma Pan w planie. Oczywiście możemy powiedzieć, że jeżeli rada nie wyraża zgody to sprzedajemy go, a te pieniądze przeznaczymy na inwestycje w innych miejscowościach. Jest taki pomysł proszę bardzo. Może się Pani Radna Ziarkowska nie zgodzi, może się Pani Radna Woźniak nie zgodzi, ale pozostali mogą się zgodzić. To wy możecie wszystko zrobić. Tylko zważcie w swoich sumieniach czy to nie jest złe, czy to jest dobre posuniecie”.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ uzyskałem częściową odpowiedź. Głupotą byłoby abym głosował przeciwko tej uchwale, bo logicznie rzecz biorąc inwestycja ponad milion a 85% dofinansowania to jest gra o 120tys. zł, które przy dobrym szczęściu byłyby do wyłożenia w momencie gdyby wniosek uzyskał pozytywną ocenę. Czy później ta działalność będzie tam prowadzona to już budzi moje obawy. Mamy bibliotekę gminną i my jako samorząd nie dopilnowujemy aby tam toczyło się życie towarzyskie i kulturalne jak było to chociażby za poprzedniczki, gdzie jest też Ogród Dendrologiczny. To po co on służy?. Do zwiedzania i płacenia, czy też służy nam mieszkańcom gminy, a przede wszystkim tej miejscowości, aby mieszkańcy mogli korzystać nieodpłatnie. Jestem przekonany, że ta uchwałę podejmiemy, stworzymy powiedzmy ten zalążek kultury, będą zatrudnieni pracownicy, ale to ma funkcjonować, muszą być chętni żeby coś w ogóle się działo. Każda impreza musi się odbyć z udziałem jakiś ludzi. Ja myślę Panie Wójcie, że ten nasz opór nie jest w takim sensie, że przeciwko inwestycji, ale przeciwko konkretyzacji. Pewne rzeczy tak wyskakują, że w pewnym sensie Radni mają rację. Tak się złożyło na przykładzie cmentarza. Był jeden pogrzeb i już wyszło, że trzeba tam inwestować.”.

 

Radny Świderski-„ ja mam pytanie do wnioskodawcy czy do tego programu do którego aplikujemy to tylko mogą aplikować samorządy czy też wszystkie inne organizacje, stowarzyszenia. Chciałbym uzyskać odpowiedź.”

 

Pan Wójt-„ moja wiedza jest taka, że jeżeli chodzi o Regionalny Program Operacyjny to tylko mogą aplikować samorządy, do Programu Obszarów Wiejskich mogą natomiast inni. Tak w tamtym rozdaniu robiliśmy.”

 

Radny Świderski-„ bo jeżeli mieszkańcy Przelewic są tak prężni to niech sobie Sołectwo założy stowarzyszenie i wówczas niech aplikuje o środki. I niech wówczas się rozlicza. Może jak zapracuje i zrobi to będzie bardziej szanowało”.

 

Radny Turoń-„ ja chciałem się zapytać choć ja wiem, ale Pana się zapytam. Ile lat działa Pan w samorządzie?”.

 

Pan Wójt-„ od 1998 roku”.

 

Radny Turoń-„ to zadam Panu pytanie jak to się stało, że GOK w Karsku został sprzedany. Jak to się stało?. Ja zadałem na Komisji pytanie perspektywiczne, że wszystko to będzie kosztować. Z biegiem czasu zabraknie środków na transport dla Pana Mularczyka i znowu sprzedacie ten Dom Kultury. Ja myśląc perspektywicznie uważam, że do tego dojdzie. W sercu bym chciał aby to funkcjonowało, aby to tętniło życiem itd. ale tak jak się patrzy nie raz na takie decyzje bzdurne to naprawdę”.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ jakie bzdurne konkretnie?”.

 

Radny Turoń-„ będzie utrzymanie czegoś takiego, znowu trzeba będzie coś sprzedać bo zabraknie pieniędzy”.

 

Pan Wójt-„ a utrzymanie szkół Panie Radny nie kosztuje i to jest bzdura”.

 

Radny Turoń-„ dlatego nie mogę się zgodzić i na Komisji Budżetowej byłem przeciwko temu. Pani Radna Ziarkowska, mamy takich wspaniałych Radnych, którzy tak przemawiali za utrzymaniem szkół, to że Radni zmieniają głos jak rękawiczki bo na Komisji tak a teraz tak. Jestem przeciwko aby zaprotestować za takimi bzdurnymi decyzjami, choć jestem za tym aby to wybudować”.

 

Pan Wójt- „ ale bzdurne decyzje Radnych rozumiem?”.

 

Radny Turoń-„ tak bzdurne decyzje radnych”.

 

Pan Przewodniczący Rady-„ ale Panie Radny Rada podejmuje decyzje suwerenne”.

 

Radna Ziarkowska-„ mój głos dotyczy uchwały bo podkreślę, że jeszcze nie tak dawno kursy były co godzinę w jedną czy drugą stronę pekaesu. Pomaleńku dochodzi do tego, że są 2 w ciągu dnia. Ci ludzie zostają tutaj, a więc już nie ma takiego przemieszczania się. Dalej żeby nikogo nie obrazić , ale my chyba wszyscy jesteśmy świadomi, że czy nam się podoba czy nie jest satysfakcja społeczna. Co to znaczy?. Jest wykształcony, nie wykształcony, wy to nazywacie prostak, tu jest ta konkretna odpowiedź. Nie każdy pójdzie tam gdzie trzeba zapłacić.”

 

Radny Król-„ czyli Panie Wójcie to jak Pan mówi czyli jest to pół na pół. Może, że dostaniemy”.

 

Pan Wójt-„ 50 na 50 to mamy szansę zdobycia tego rozstrzygnięcia na naszą korzyść”.

 

Radny Świderski-„ mam pytanie do Pana Wójta jak sobie wyobraża, bo są głosy odnośnie przedszkola, gdzie na terenie naszej gminy widzi Pan Wójt jego lokalizację?. Bo być może, że wybudujemy GOK a nie będzie przedszkola”.

 

 

Pan Wójt-„ bardzo konkretnie, dziękuję Panu radnemu za to pytanie. Jeśli mam jakakolwiek wizję jako Wójt tej gminy to budynek po byłej szkole w Laskowie, jego pomieszczenia będę przeznaczał w planach na ulokowanie gminnego przedszkola”.

 

 

 

 

Pan Przewodniczący Rady-„ to chyba będą tam dowozić dzieci z Równa. Dla mnie jest to jednoznaczne jeżeli chodzi o ten projekt uchwały. Jest inwestycja powyżej miliona złotych, mamy ewentualnie dołożyć 100tys. i o to kłócimy się od ponad godziny

Pan Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w wyniku którego większością głosów przy 11 głosach za, 2 przeciw i 1 wstrzymującym się podjęta została Uchwała Nr XXV/223/2009r. Rady Gminy z dnia 11 września 2009r. w w/w sprawie. Stanowi ona wraz z opinią Komisji Budżetowej załącznik Nr 3 i 4 do niniejszego protokołu.

 

Wskutek wyczerpania porządku obrad Pan Przewodniczący Rady dokonał zamknięcia XXV - Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy.

 

 

Przeniesiono z dyktafonu:

T. Kowalczyk

.

 

 

 

 

 

 

 

Załączniki do pobrania

Pobierz Rozpakuj
Pobierz spakowane pliki Rozpakuj pliki i pobierz

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Emil Kołodziejczyk 08-10-2009 07:54
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 08-10-2009
Ostatnia aktualizacja: Janusz Wójtowicz 04-12-2010 14:48